Rodzaje szynoprzewodów i zasada ich działania

Szynoprzewody oświetleniowe zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Powód jest prosty: to nie tylko elegancki, ale bardzo praktyczny sposób na oświetlenie niemal każdej powierzchni. I chociaż jeszcze do niedawna oświetlenie szynowe było domeną galerii handlowych i przestrzeni komercyjnych, dziś coraz częściej spotyka się je w domach oraz budynkach użyteczności publicznej ? urzędach czy nowoczesnych biurach. Jakie są rodzaje szynoprzewodów oświetleniowych i czym się od siebie różnią?

Szynoprzewody jednofazowe ? wszystkie spoty sterowane jednocześnie

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje szynoprzewodów oświetleniowych: jednofazowe i trójfazowe. Oba rozwiązania różnią się przede wszystkim budową i, co z tym związane, zasadą działania. Pierwsze z nich posiadają trzy przewody: fazowy, neutralny i ochronny. Oznacza to, że energia elektryczna biegnie wzdłuż całej szyny pomiędzy dwoma z nich ? fazą oraz przewodem neutralnym. W praktyce jest to równoznaczne z tym, że wszystkie spoty umieszczone na szynie są uruchamiane jednocześnie i jednocześnie wyłączane. Innymi słowy, wciskając klawisz włącznika, wszystkie lampy zawieszone na szynoprzewodzie jednofazowym zapalają się równocześnie i w tym samym czasie gasną.

Szynoprzewody trójfazowe ? jakie mają zalety?

Nieco inaczej działają trójfazowe szynoprzewody oświetleniowe. W tym przypadku prąd wewnątrz szyny biegnie wzdłuż czterech przewodów: trzech niezależnych od siebie faz i przewodu neutralnego. W rezultacie daje to możliwość dowolnego zarządzania spotami na szynie. Poszczególne lampy mogą być zasilane oddzielnymi fazami, ponieważ istnieje możliwość stworzenia trzech osobnych obwodów w szynoprzewodzie. Oddzielne sterowanie obwodami pozwala nie tylko na doświetlenie i wyeksponowanie danego obszaru przestrzeni, ale także na oszczędność energii elektrycznej.

Czym jeszcze różnią się szynoprzewody jednofazowe od trójfazowych?

Warto wspomnieć, że szynoprzewody oświetleniowe jednofazowe i trójfazowe różnią się od siebie także pod innymi względami. Drugie z nich są o wiele łatwiejsze w montażu, ponieważ w ich wnętrzu jest więcej miejsca na schowanie kabli. Szynoprzewody trójfazowe mają też większą nośność. Oznacza to, że lepiej spisują się w przypadku większych przestrzeni. Ponieważ rozwiązanie to cieszy się o wiele większą popularnością, istnieje szerszy wybór spotów do szyn trójfazowych. Można znaleźć wśród nich nie tylko popularne reflektory, ale designerskie oprawy zawieszone na linkach, idealnie sprawdzające się w eleganckich, nowoczesnych aranżacjach.