Transformatory • Postaw na profesjonalistów • EG System

Transformatory

Transformator to urządzenie elektryczne służące do przetwarzania energii elektrycznej o danym napięciu na energię elektryczną o innej wartości napięcia. Transformator składa się z uzwojenia pierwotnego i wtórnego oraz rdzenia magnetycznego. Zasada działania transformatora opiera się na wykorzystaniu prawa indukcji elektromagnetycznej, przez co pod wpływem zmiennego strumienia magnetycznego w uzwojeniach elektrycznych indukuje się napięcie.

W ofercie firmy EG System Klienci znajdą transformatory olejowe oraz transformatory suche żywiczne (jednofazowe i trójfazowe) wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. W procesie ich produkcji stosowane są najnowocześniejsze technologie oraz najwyższej jakości materiały. Dzięki temu wyprodukowane przez EG System transformatory efektywnie pracują nawet w najcięższych warunkach. Ciągle poszerzamy asortyment, aby spełnić nawet najbardziej niestandardowe oczekiwania naszych Klientów.
Najwyższej klasy transformatory – nawet do 20 MVA.
Wszystkie urządzenia spełniają surowe normy EN/IEC 61558; EN/IEC 6072IEC 60076-1; 60076-2; 60076-5; 60076-10; 60076-11 oraz produkowane są zgodnie z rozporządzeniem KE 548/2014 – etap I. W zależności od rodzaju, transformatory seryjne mogą mieć moc nawet 3150 kVA, a na specjalne zamówienie nawet do 20 MVA.
Transformatory EG System produkowane są w wielu zróżnicowanych wariantach, np. z podwyższonym napięciem pierwotnym (z poziomem izolacji aż do 52 kV), stworzone do współpracy z falownikami 6 i 12-pulsowymi oraz tzw. transformatory przełączalne (możliwość przełączania poziomów napięcia). Wybrane modele mogą znaleźć zastosowanie pod ziemią (stopień ochrony IP65) albo w warunkach morskich (stopień ochrony IP54).
EG System proponuje również szereg urządzeń dodatkowych, uzupełniających transformatory suche żywiczne i olejowe, np. obudowy o stopniu ochrony IP21/23/31 lub nawet wspomniane już IP54 i IP66.
Cena transformatora zależy od wybranych parametrów. Do każdego zapytania przygotowujemy indywidualną ofertę.

Transformatory suche żywiczne

Dostarczamy transformatory suche żywiczne o mocach znamionowych od 160 do 3150 kVA (na życzenie do 20 MVA) i poziomie izolacji od 1,1 kV do 36 kV oraz transformatory wykonane na specjalne zamówienie. Uzwojenia wykonane z folii aluminiowej są impregnowane próżniowo, co pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów termicznych.

Transformatory dostępne na zamówienie specjalne:

Transformatory produkowane są zgodnie z rozporządzeniem KE 548/2014 - etap I.
Zgodność z normami: IEC 60076-1; 60076-2; 60076-5; 60076-10; 60076-11.
Ceny transformatora suchego żywicznego są do uzyskania, po wysłaniu zapytania ofertowego.

Transformatory trójfazowe o mocy do 20MVA

Transformator EG-CR-T o mocy 6,3MVA 21/6,3kV Rys. 1. Transformator EG-CR-T o mocy 6,3MVA 21/6,3kV

Nasze standardowe transformatory mamy dostępne o mocach od 50kVA do 3150 kVA w typoszeregu zgodnie z wytycznymi rozporządzenia KE 548/2014. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość wykonania transformatorów o mocach większych niż 3150 kVA. Swoim klientom oferujemy transformatory o mocy nawet do 20 MVA.
Cena transformatora trójfazowego jest do uzyskania, po wysłaniu zapytania ofertowego.

Wyślij zapytanie

Transformatory jednofazowe

Transformator EG-CR-T o mocy 3110kVA 11-6,35/0,36kV Rys. 2. Transformator EG-CR-T o mocy 3110kVA 11-6,35/0,36kV
(podwójne napięcie strony pierwotnej)

Zwykle w energetyce i w przemyśle pracują transformatory trójfazowe. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba zastosowania transformatorów jednofazowych. Idziemy naprzeciw wymaganiom naszych klientów. Staramy się dostosować do ich potrzeb, oferując także tego typu jednostki. Dysponujemy także rozwiązaniami umożliwiającymi wykonanie transformatorów z podwójnym napięciem pierwotnym.
Po wysłaniu zapytania na transformator, cena zostanie podana w indywidualnie przygotowanej ofercie.

Wyślij zapytanie

Transformatory z podwyższonym napięciem pierwotnym

Transformator EG-CR-T o mocy 1600kVA 45/0,42kV Rys. 3. Transformator EG-CR-T o mocy 1600kVA 45/0,42kV

Standardowe transformatory produkujemy z poziomem izolacji 17,5 kV, 24 kV i 36 kV. Na specjalne zamówienie, jesteśmy w stanie wykonać transformator z poziomem izolacji do 52kV. Na zdjęciu prezentujemy transformator o przekładni 45/0,42 kV.

Wyślij zapytanie

Transformatory do współpracy z falownikami 6- i 12-pulsowymi

Transformator EG-CR-T o mocy 1250kVA 6,6/0,715kV do współpracy z falownikami 6-pulsowymi Rys. 4. Transformator EG-CR-T o mocy 1250kVA 6,6/0,715kV do współpracy z falownikami 6-pulsowymi

Często istnieje konieczność zastosowania specjalnej konstrukcji transformatora ze względu na pracę przy podwyższonej zawartości harmonicznych czy też przy zmiennych obciążeniach (np. zgrzewarki). Oferujemy transformatory z dodatkową izolacją, umożliwiając zastosowanie takiej jednostki do zasilania układów falownikowych i przekształtnikowych.

Wyślij zapytanie

Transformatory w obudowach

Transformator EG-CR-T o mocy 400kVA 10/0,42kV w obudowie IP31 Rys. 5. Transformator EG-CR-T o mocy 400kVA 10/0,42kV w obudowie IP31

Bardzo często istnieje konieczność zabezpieczenia transformatora przed czynnikami zewnętrznymi, jak również, odgrodzenia go i zabezpieczenia ludzi przed dotykiem bezpośrednim. W standardowych wykonaniach oferujemy obudowy o stopniu ochrony IP21/23/31, lecz idąc naprzeciw potrzebom bardziej wymagających klientów, możemy specjalny transformator wyposażyć w obudowę o stopniu ochrony do IP54 i IP66.

Wyślij zapytanie

Transformatory przełączalne

Transformator przełączalny EG-CR-T o mocy 2000kVA 10-20/0,415kV Rys. 6. Transformator przełączalny EG-CR-T o mocy 2000kVA 10-20/0,415kV

W sytuacji, gdy przewiduje się zmianę napięcia zasilającego, popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie transformatora przełączalnego. W tego typu transformatorze istnieje możliwość przełączenia napięcia z jednego poziomu na drugi za pomocą zwory. Dzięki tego typu konstrukcji nie jest konieczny zakup nowego transformatora na inne napięcie.

Wyślij zapytanie

Transformatory z podobciążeniowym przełącznikiem zaczepów

Transformator wyposażony w podobciążeniowy przełącznik zaczepów Rys. 7. Transformator wyposażony w podobciążeniowy przełącznik zaczepów

Standardowe transformatory wykonywane są z beznapięciowym przełączkiem zaczepów o regulacji dostosowanej do wymagań klientów. Mimo że takie rozwiązanie zwykle jest wystarczające dla transformatorów dystrybucyjnych i rozdzielczych to przy większych mocach, często pojawia się potrzeba zastosowania podobciężeniowego przełącznika zaczepów.

Wyślij zapytanie

Inne rozwiązania

Transformator EG-CR-T o mocy 2500kVA 20/0,425kV o podwyższonej izolacji wtórnej do 3,6/10/20 kV Rys. 8 Transformator EG-CR-T o mocy 2500kVA 20/0,425kV o podwyższonej izolacji wtórnej do 3,6/10/20 kV

W swojej ofercie posiadamy wiele niestandardowych rozwiązań, które pomagają nam dostosować się do wymagań naszych klientów. Poza wyżej wymienionymi rozwiązaniami możliwe jest wykonanie specjalnego transformatora z wyprowadzeniami niskiego napięcia od dołu, podwyższoną izolacją strony wtórnej oraz dodatkowymi akcesoriami.

Wyślij zapytanie

Transformatory olejowe dystrybucyjne

Posiadamy jednostki o mocy od 50 kVA - 2500 kVA. Nasze transformatory są przystosowane do montażu w różnego rodzaju stacjach transformatorowych, słupowych i kontenerowych. Oferujemy zarówno transformatory do dystrybucji energii, jak i jednostki nietypowe, które stosowane są w przemyśle ciężkim, elektrowniach wiatrowych i słonecznych.

Dla transformatorów o większej mocy i wykonanych na specjalne zamówienie możliwe są również rozwiązania z konserwatorem. Kadź wykonana jest z solidnie zespawanych elementów stalowych. W celu lepszego chłodzenia jest ona wykonana w postaci kadzi falistej. Uzwojenia aluminiowe lub miedziane posiadają podwójną izolację. Każda jednostka wyposażona jest w cztery dwukierunkowe kółka jezdne oraz przepusty porcelanowe SN i NN.

Transformatory produkowane są zgodnie z rozporządzeniem KE 548/2014 - etap I. Zgodność z normami: IEC 60076-1 / EN 50464-1.
Ceny transformatora olejowego są do uzyskania, po wysłaniu zapytania ofertowego.

Transformatory olejowe mocy

Transformator olejowy EG System
Transformator olejowy EG System
Transformator olejowy EG System
Transformator olejowy EG System

Transformatory są budowane zgodnie z normą IEC 60076 (lub inną - na życzenie klienta). Rdzeń jest wykonany z niską stratą blachy stalowej z kryształu o wysokiej przepuszczalności, w części krokowej ze stożkiem kątowym 45°. Posiada on kanały chłodzące.
Uzwojenia są wykonane z E-CU 99,9% elektrolitycznej miedzi. W zależności od projektu transformatora, uzwojenia mogą być ciągłe lub przeplatane dyskami, proste lub wielokrotnie skręcone.

Kanały chłodzące są wykonane z odpowiednio ukształtowanych prętów i pierścieni prowadzących. Regulacja napięć odbywa się po stronie GN za pomocą bezobciążeniowego lub podobciążeniowego przełącznika zaczepów.
Uzwojenia są suszone w autoklawie, aby uzyskać dokładne wymiary i sukcesywnie unikać niesprężystości. Kompletny transformator jest zamknięty w zbiorniku i napełniany olejem w warunkach próżniowych.

Zwykle używa się zbiornika próżniowego. Chłodzenie odbywa się za pomocą grzejników montowanych w zbiornikach: głównie stosowane są odkręcane śruby, czasami grzejnik zostaje przyspawany. Jednostki mogą być sterowane wentylatorami lub pompami by zwiększyć współczynnik znamionowy transformatora. Transformatory są zdolne do pracy przy wyjściach z przekroczoną wartość znamionową - zgodnie z normą IEC 354.
Jeśli wymiary nie pozwalają na wysyłanie jednostki z cieczą izolacyjną, przygotowywane są liczne zbiorniki transformatorów z gazem obojętnym lub odprowadzane grzejniki i konserwator. Transformatory mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak zawór nadciśnieniowy, konserwator z membraną, przekładniki prądowe, wskaźnik temperatury uzwojenia, skrzynka kablowa, centrala - skrzynka rozdzielcza itp.
Montaż transformatora może być wykonany na miejscu przez naszych pracowników.

Transformatory z bezobciążeniowy przełącznikiem zaczepów
Beznapięciowy przełącznik zaczepów jest używany do stopniowej (na przykład 2,5%) zmiany przekładni po stronie GN transformatora. W razie potrzeby uchwyt przełącznika, który zwykle znajduje się na pokrywie - może być umieszczony po stronie zbiornika z napędem ręcznym lub silnikowym.

Transformatory z przełącznikiem zaczepów pod obciążeniem
Przełącznik zaczepów pod obciążeniem (OLTC) służy do zmiany przekładnia transformatora podczas jego pracy, zapewniając nieprzerwane działanie. Jest on uruchamiany przez silnik. Wały napędowe i mechaniczne przekładnie stożkowe podłączają silnik do przełącznika zaczepów pod obciążeniem. Elektroniczny regulator napięcia wykrywa zmiany napięcia i automatycznie napędza silnik.
Zainstalowany w naszych transformatorach OLTC jest wykonany zgodnie z najnowszymi technologiami.

Poza transformatorami dystrybucyjnymi, EG System dostarcza transformatory mocy do różnych zastosowań (jak np.: zasilanie transformatorów pomocniczych i podłączenie do sieci źródeł) oraz do celów specjalnych (transformatory przemysłowe, transformatory rozruchowe, transformatory do badań itp.). Transformatory mocy w większości przypadków przekształcają wysokie napięcie na średnie (SN / WN) lub średnie napięcie na średnie (SN / SN).

Dzięki postępowi w elektroenergetyce, często używa się transformatorów specjalnych (6-12-24 V) do zasilania różnych maszyn, w tym pomp, wentylatorów czy silników. Tego typu transformatory są projektowane zgodnie z normą IEC 61378-1, z uwzględnieniem rodzaju pracy, typu transformatora i zawartości harmonicznych.

Wszystkie parametry elektryczne i mechaniczne, w tym wpływ obciążenia, warunków otoczenia i pracy są dobierane według wymagań klienta. Analizujemy każdy projekt, by proponować w nim zmiany mające na uwadze udoskonalenie transformatora pod kątem technicznym i ekonomicznym.

EG System posiada duże doświadczenie na rynku. Imponująca liczba dostarczonych przez nas transformatorów pracuje od lat z zadowalającymi wynikami. Niezawodność transformatorów jest gwarantowana przez certyfikowany system jakości ISO9001. Ich przewidywana żywotność z zachowaniem normalnej wydajności to 30 lat.

Transformatory olejowe produkowane są o parmatrach z zakresu:

Moc: od 5 MVA do 45 MVA ONAN (do 63MVA ONAF)
Napięcie dolne: 11/15/20/30/52/70 kV
Napięcie górne: 90, 110, 123, 132, 150KV
Częstotliwość: 50-60 Hz
Standardy: PN-IEC 60076-13/ IEEE C57.12.01

Każdy transformator przechodzi osobne badania jakościowe. Wykonywane są następujące czynności:

Rutynowe testy:
• Pomiar przekładni i badanie napięcia wektorowego
• Próba wytrzymałości elektrycznej
• Test napięcia stosowanego
• Pomiar rezystancji uzwojeń
• Pomiar braku strat jałowych i prądów
• Pomiar napięcia zwarcia i straty obciążeniowych
• Pomiar wyładowań niezupełnych

Testy standardowe:
• Test wzrostu temperatury
• Próby napięciem udarowym piorunowym
• Pomiar poziomu hałasu

Testy specjalne:
• Test wytrzymałości zwarciowej

Wszystkie rutynowe testy są wykonywane w laboratorium i są wliczone w cenę dostawy. Nadprogramowe testy wykonywane na prośbę klienta są płatne. Mogą być one przeprowadzane w obecności klienta lub jego przedstawiciela.