Transformatory z uzwojeniami aluminiowymi

Transformatory olejowe i suche żywiczne standardowo produkowane są z uzwojeniami aluminiowymi. Pozwala to na uzyskanie optymalnych parametrów technicznych. Wskaźnik rozszerzalności cieplnej aluminium jest zbliżony wartością do współczynnika rozszerzalności cieplnej żywicy (transformatory suche żywiczne). Przy zmianie obciążenia transformatora, a co za tym idzie jego temperatury pracy, zgodność między parametrami rozszerzalności cieplnej żywicy oraz aluminium zapobiega powstawaniu możliwych pęknięć w żywicy wypełniającej przestrzeń międzyzwojową.

          Uzwojenia aluminiowe mają większy przekrój niż uzwojenia miedziane dla tej samej mocy transformatora. To duża zaleta. W związku z powyższym gęstość prądu (In/S) jest mniejsza, co pozwala na zwiększenie przeciążalności chwilowej transformatora. Transformatory z uzwojeniami aluminiowymi posiadają dużo mniejszą masę. Jest to spowodowane różnicami w masie stosowanych na uzwojenia surowców.

          Transformatory miedziane jako odpowiednik aluminiowych produkuje się w oparciu o zachowanie takiego samego poziomu strat obciążeniowych oraz jałowych. Inne parametry katalogowe, prócz masy i wymiarów zewnętrznych, są niezależne od rodzaju uzwojeń.

          Warto zwrócić uwagę na to że materiał uzwojeń nie ma wpływu na poziom emitowanego hałasu. Źródło hałasu w transformatorze, to zmiana objętości blach ferromagnetycznych w wyniku zmian ustawienia się dipoli magnetycznych pod wpływem zmiennego pola magnetycznego (50 Hz). Poziom hałasu zależy od:
? rodzaju materiału wykorzystanego na rdzeń (blachy)
? strumienia pola magnetycznego

Transformatory suche żywiczne i olejowe firmy EG System

Nasze transformatory produkowane są z uzwojeniami aluminiowymi. Jednak w swojej ofercie posiadamy także transformatory z uzwojeniami miedzianymi.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.