Transformatory - to powinieneś o nich wiedzieć - EG System

Transformatory – to powinieneś o nich wiedzieć

Idea działania transformatorów jest znana od dziesięcioleci. Dziś są wszechobecne i istnienie znanej nam cywilizacji wydaje się bez nich niemożliwe. Ale czym tak naprawdę są transformatory i jaką pełnią funkcję? Tutaj poznasz kilka przydatnych informacji.

Jak wyglądają transformatory?

Zanim poznasz odpowiedź, to wyobraź sobie ogromną elektrownię z jej dymiącymi kominami i parującą wodą z chłodni, gdzie wytwarzany jest prąd elektryczny o potężnej mocy. Stamtąd jest rozdzielany do mniejszych obiektów, które potocznie nazywa się elektrowniami, a w rzeczywistości są to stacje transformatorowe. Właśnie tam prąd przemienny zmienia swoje parametry: obniżane jest jego napięcie, a natężenie czy częstotliwość pozostają bez zmian.

Wspomniane stacje transformatorowe kryją w sobie wielkie transformatory. Tak wielkie, że trzeba dla nich stawiać budynki? Małe jak zaciśnięta dłoń? Jeszcze mniejsze, bo będące ładowarką do smartfonu? Właśnie tak wyglądają transformatory.

Co robią transformatory?

W jednym ze zwojów, tak zwanym pierwotnym, jest prąd, bo został tam dostarczony z jakiegoś źródła. Dopiero w drugim zwoju powstaje energia elektryczna o napięciu niższym lub wyższym od wyjściowego.

Zazwyczaj produkuje się prąd o napięciu 110 woltów czy 230 woltów na potrzeby gospodarstw domowych, co oznacza, że energia o ogromnym napięciu, która ma swój początek w elektrowni, ma stopniowo obniżane napięcie w stacjach transformatorowych, aż osiągnie pożądane 230 woltów.

Jak duże napięcie przekształcają transformatory?

Jeżeli wykorzystasz urządzenie mające 100 razy mniej zwojów wtórnych, to uzyskasz w ten sposób prąd o 100 razy mniejszym napięciu. W podobny sposób możesz też zwiększać jego napięcie. Możesz przekształcać zarówno bardzo niskie napięcia, jak i ogromne, sięgające dziesiątek milionów woltów.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.