Transformatory do farm fotowoltaicznych - EG System

Transformatory do farm fotowoltaicznych

Coraz częściej farma fotowoltaiczna staje się elektrownią generującą energię elektryczną z koniecznością jej podłączenia do sieci dystrybucyjnych średniego napięcia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie transformatora energetycznego do podnoszenia napięcia z niskiego na średnie. Jak wiadomo w produkcji prądu elektrycznego z paneli słonecznych niezbędne jest zastosowanie falowników zmiana napięcia z DC na AC. Falowniki przez swoją budowę są urządzeniami generującymi wyższe harmoniczne. Dlatego transformatory do których podłączona jest taka instalacja muszą przede wszystkim charakteryzować się odpornością na wpływ wyższych harmonicznych na magnesowanie się rdzenia transformatora. W zależności od indywidualnego projektu w ofercie EG System dostępne są zarówno transformatory suche żywiczne jak i transformatory olejowe. Zarówno w transformatorach suchych jak i olejowych w takich rozwiązaniach stosuję się ekran elektrostatyczny pomiędzy uzwojeniami niskiego i średniego napięcia.

W roku 2020 większość producentów paneli fotowoltaicznych przechodzi na produkcję paneli o napięciu 1500V DC co powoduje, że przejściu przez falownik napięcie wyjściowe AC będzie wynosić 800V, co za tym idzie w przypadku nawet mniejszych elektrowni fotowoltaicznych, które będą podłączane pod sieć niskiego napięcia niezbędne będzie zastosowanie transformatorów. Takie rozwiązania również mamy w ofercie są to impregnowane transformatory niskiego napięcia. Mamy możliwość produkcji takich transformatorów nawet do 1600kVA. Oczywiście jak w przypadku transformatorów SN również w tych transformatorach stosuje się ekran elektrostatyczny.

Mając na uwadze ciągłe zmiany w tej prężnie rozwijającej się branży oraz w szczególności nieustanne zmiany wymagań przez zakłady energetyczne, nasze rozwiązania dostosowujemy specjalnie do wymogów projektu. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Technicznym.