Transformatory ? co warto o nich wiedzieć? - EG System

Transformatory – co warto o nich wiedzieć?

?Transformare? ? z łaciny jest to czynność przekształcania i w zasadzie w tym słowie tkwi cała idea funkcjonowania współczesnych transformatorów. Zanim jednak przejdziemy do pełnego zdefiniowania tytułowego urządzenia warto skupić się nie tylko na ogólnym przeznaczeniu transformatorów, ale także na ich rodzajach. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy w jaki sposób funkcjonują transformatory, jakie mają zastosowanie oraz na jakie warianty się dzielą. Zapraszamy do lektury!

Transformator – definicja

Transformator to urządzenie elektryczne służące do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego metodą indukcyjną ? z jednego obwodu elektrycznego względem drugiego obwodu elektrycznego przy zachowaniu stałej ? wcześniejszej częstotliwości. W większości wariantów tych urządzeń przy tym procesie zmianie ulega również napięcie elektryczne, choć istnieje pewien wyjątek o którym wspomnimy w dalszej części tekstu.

Metoda działania transformatora

Uzwojenie pierwotne podłączane jest do źródła prądu przemiennego. Na skutek owego zabiegu następuje przepływ prądu przemiennego, który jest przyczyną powstania pola magnetycznego. W kolejnym etapie strumień zmienny pola magnetycznego przepływa przez rdzeń transformatora oraz pozostałe cewki zwane cewkami wtórnymi. Zmiana strumienia pola magnetycznego skutkuje wystąpienie zjawiska indukcji elektromagnetycznej i w ten oto sposób mamy do czynienia z powstaniem napięcia.

Rodzaje transformatorów

Poza konwencjonalnymi wyróżniamy również transformatory separacyjne. Są to transformatory specjalne w których przekładnia jest równa 1. Dodatkowo ów rodzaj transformatora jest wyposażony w separację galwaniczną (stąd nazwa) ulokowaną pomiędzy uzwojeniem pierwotnym oraz uzwojeniem wtórnym. Cechą szczególną tego typu urządzenia jest fakt, iż napięcie w transformatorze separacyjnym nie ulega zmianie w przeciwieństwie do tradycyjnych transformatorów.

Innym rodzajem transformatora jest autotransformator. W tego rodzaju urządzeniach jedno uzwojenie jest częścią drugiego. Ten sprzęt odznacza się większą liczbą uzwojeń raz większą liczbą wyprowadzeń z jednego uzwojenia. Do pozostałych rodzajów transformatorów zaliczamy m.in. :
– transformatory wielofazowe
– transformatory elektroenergetyczne

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.