Próżniowa impregnacja uzwojeń transformatorów suchych żywicznych - EG System

Próżniowa impregnacja uzwojeń transformatorów suchych żywicznych

Uzwojenie każdego transformatora (nie tylko suchego żywicznego) faktycznie jest niczym innym jak cewką, to znaczy obwodem elektrycznym wykonanym z materiału przewodzącego. Dlatego, jak i w każdym obwodzie elektrycznym, bardzo ważnym jest zabezpieczenie go przed zwarciem. Uzyskuje się powyższe za pomocą odizolowania materiału przewodzącego od środowiska zewnętrznego, które może mieć w sobie inne elementy przewodzące, zarówno jak i samo w sobie posiadać właściwości przewodzące. Właśnie odizolowanie przewodnika od innych części przewodzących i jest podstawowym zadaniem izolacji.

W transformatorach suchych żywicznych, jak to wynika z nazwy, do celów izolacyjnych wykorzystywana jest żywica. Jest to specjalna żywica elektroizolacyjna, która oprócz swojej podstawowej funkcji ? zwiększenie wytrzymałości dielektrycznej ? w transformatorach suchych wykonuje również zadania dodatkowe, do których należą:

  • poprawienie integralności strukturalnej uzwojeń,
  • obniżenie poziomu hałasu generowanego przez uzwojenia,
  • poprawienie rozprowadzenia ciepła,
  • obniżenie wartości wyładowań niezupełnych,
  • ochrona uzwojeń od warunków środowiskowych.

Proces impregnacji uzwojeń stosuje się przeważnie dla uzwojeń niskiego napięcia i polega na zamianie powietrza występującego pomiędzy pojedynczymi przewodnikami na żywicę. Ze względu na bardzo małe odległości pomiędzy wspominanymi przewodnikami, ważne jest aby żywica posiadała odpowiednie małą lepkość, co pozwala na przenikanie w najtrudniej dostępne miejsca.

Proces impregnacji zależy od konkretnego urządzenia, technologii oraz nawet rodzaju stosowanej żywicy, ale ogólnie zaczyna się od poddania części, które przygotowuje się do impregnacji działaniu temperatury powyżej 100*C. Robi się to w celu pozbycia się od wilgoci. Dalej, uzwojenia są zamykane w komorze próżniowej, z której wytwarzana jest próżnia ?na sucho?. W kolejnym etapie komora jest zalewana żywicą i próżnia już zostaje wytwarzana ?na mokro?. Po tym w komorze zwiększa ciśnienie (niekiedy do wartości 100 psi = ok. 6 atm) w celu uzyskania lepszego nasycenia uzwojenia żywicą. Niektóre technologie jako ostatni krok wymagają ponownego podgrzania uzwojenia w piecu do utwardzania.

EG System dążąc do zapewnienia najwyższej jakości dostarczanych urządzeń oraz oferując najlepsze i sprawdzone rozwiązania, posiada w swojej ofercie transformatory suche żywiczne z uzwojeniami impregnowanymi żywicą. Pozwala to na spełnienie wymogów odpowiednich norm oraz, co niemałoważne, spełnienie oczekiwań Klientów. Poniżej przedstawione są zdjęcia z fabryki pokazujące zdjęcia z urządzeniem do impregnacji próżniowej. Zapraszamy do obejrzenia filmików zamieszczonych na naszym kanale YouTube: EG System