magazyn energii

Magazyny energii dla farm fotowoltaicznych – czy są opłacalne?

Bardzo szybkie tempo rozwoju fotowoltaiki wielkopowierzchniowej pokazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii są opłacalne. W ostatnim czasie na farmach fotowoltaicznych coraz częściej pojawiają się magazyny energii. Na czym polega praca tych urządzeń i dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Magazyn energii dla farmy PV – jak działa?

Magazyn energii, jak sama nazwa wskazuje, służy do gromadzenia energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną. Jest to urządzenie zbudowane z baterii litowo-jonowych, które magazynują i oddają prąd na zasadzie odwracalnych reakcji chemicznych. O ile w gospodarstwach domowych i zakładach produkcyjnych jego działanie sprowadza się do zwiększenia autokonsumpcji prądu oraz zabezpieczenia działania urządzeń na wypadek przerw w dostawach energii, o tyle na farmach PV rozwiązanie ma nieco inne znaczenie. Warto przy tym zaznaczyć, że dla fotowoltaiki wielkoskalowej są dedykowane magazyny o bardzo dużej pojemności.


Magazyny energii na farmach fotowoltaicznych – dlaczego warto rozważyć inwestycję?

Farmy fotowoltaiczne, chociaż posiadają mnóstwo zalet, cechują się także niestabilnością w zakresie poziomu generowanej energii. Dynamiczne wahania w tym zakresie mają istotny wpływ na parametry działania sieci energetycznej. Magazyny energii pozwalają stabilizować ich pracę. Pomagają wytrzymać szczyty zapotrzebowania na prąd, zapewniając właściwą pracę sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. Dlaczego? Ponieważ magazyn energii dla farmy PV ładuje się w godzinach poza szczytem, a w godzinach szczytu rozładowuje do lokalnej sieci, czyli wtedy, kiedy prąd jest najdroższy.


Magazyn energii dla farmy fotowoltaicznej – zysk dla inwestora

Wszystko to pozwala zwiększyć zyski z farmy PV. Możliwość gromadzenia prądu, zamiast natychmiastowej sprzedaży go do sieci sprawia, że farma może uniezależnić się od czasowej wydajności paneli fotowoltaicznych. W godzinach popołudniowych, kiedy ogniwa pracują najbardziej efektywnie, zaś ceny prądu są najniższe, można go kumulować, a następnie sprzedać w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy ceny wzrastają. Magazyn energii umożliwia więc elastyczne zarządzanie sprzedażą i osiąganie większych korzyści finansowych.