magazyn energii

Magazyn energii – sposób na optymalizację gospodarki prądem w zakładach przemysłowych

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest to tym bardziej istotne, że w placówkach tego typu notuje się bardzo wysokie zapotrzebowanie na prąd, co z kolei generuje wysokie koszty dla przedsiębiorstwa. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować gospodarkę energią elektryczną wytwarzaną ze słońca, coraz częściej wzbogaca się instalację fotowoltaiczną o magazyn energii. Czym jest urządzenie i dlaczego jest opłacalną inwestycją dla przedsiębiorstwa?

 

Magazyn energii dla fotowoltaiki – dlaczego jest niezbędny w zakładach produkcyjnych?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na zgromadzenie nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Jest zbiorem akumulatorów, co pozwala magazynować, a następnie oddawać energię elektryczną w oparciu o odwracalne procesy chemiczne. Dzięki temu można wyeliminować konieczność oddawania lub odsprzedawania nadmiaru prądu do sieci i ponownego pobierania go bądź kupowania do zakładu energetycznego, co po wprowadzeniu rozliczeń net-billing stało się mało opłacalne – szczególnie w przypadku zakładów produkcyjnych zużywających ogromne ilości energii. W praktyce oznacza to zatem, że magazyny energii dla fotowoltaiki pozwalają zwiększyć rentowność całej instalacji i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.


Magazyny energii dla instalacji fotowoltaicznych – jakie korzyści dla przedsiębiorstw?

Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną jest ściśle zależna od liczby godzin ekspozycji na słońce. Zwykle w godzinach popołudniowych panele fotowoltaiczne wytwarzają nadmiar energii, a w godzinach nocnych ich praca całkowicie ustaje. Zmniejszona produktywność dotyczy też pochmurnych dni. Wszystko to sprawia, że bez magazynu energii mogą zaspokajać potrzeby zakładu przemysłowego jedynie w pewnym stopniu. Warto pamiętać, że wiele przedsiębiorstw pracuje także nocą, zwykle w systemie 3-zmianowym, co wymusza w tym czasie konieczność zakupu prądu z sieci. Magazyny energii dla fotowoltaiki pozwalają skorzystać ze zgromadzonej energii elektrycznej również wtedy, kiedy ustaje praca paneli fotowoltaicznych, co z kolei zwiększa poziom autokonsumpcji prądu nawet do 90% i niesie ogromne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Należy też podkreślić, że montaż magazynu energii pozwala na utrzymanie pracy zakładu przemysłowego w przerwach dostawy prądu. Zapewnia stabilne działanie linii produkcyjnych, systemów oświetleniowych oraz grzewczych, co ma niebagatelny wpływ na płynność pracy przedsiębiorstwa.