magazyn energii

Magazyn energii dla instalacji fotowoltaicznej – czym jest i jakie niesie korzyści?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala gromadzić energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne. Składa się z zestawu akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych oraz z modułu sterowania. Prosta budowa oraz zasada działania sprawiają, że można dołączyć go zarówno do istniejącej już, jak i do nowej instalacji fotowoltaicznej. Jakie zalety posiada magazyn energii? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

 

Magazyny energii dla fotowoltaiki – dlaczego warto je wybrać?

Najważniejszą zaletą magazynu energii jest to, że pozwala on zwiększyć poziom autokonsumpcji prądu produkowanego przez instalację fotowoltaiczną. W praktyce oznacza to, że nadwyżki energii nie są oddawane lub odsprzedawane do sieci i ponownie z niej odbierane albo kupowane w przypadku zwiększonego zapotrzebowania przy jednoczesnym spadku wydajności paneli fotowoltaicznych – np. w nocy czy w pochmurne dni. Dla prosumenta oznacza to brak strat powodowanych wymianą prądu z zakładem energetycznym. Fakt ten dotyczy osób, które rozliczają się w systemie opustów oraz w systemie net-billing. Dzięki temu magazyny energii dla fotowoltaiki pozwalają oszczędzić pieniądze.


Magazyn energii dla fotowoltaiki – niezastąpiony w przerwach w dostawie prądu

Na tym jednak nie koniec ich atutów, ponieważ magazyny energii dla paneli fotowoltaicznych pozwalają na niezależność od zakładu energetycznego. Urządzenia te doskonale sprawdzą się w przypadku przerw w dostawach prądu z sieci. Pozwolą na zasilanie przez określony czas wszelkich domowych sprzętów, systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz utrzymają możliwość oświetlenia pomieszczeń.


Magazyn energii dla instalacji fotowoltaicznej – jaki wybrać?

Wybierając magazyn energii dla fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest pojemność urządzenia, która powinna być dopasowana do potrzeb obiektu zasilanego energią ze słońca. Jego pojemność powinna być na tyle wysoka, aby w czasie przerw w produkcji czy dostawach prądu podtrzymać pracę urządzeń. Należy też wziąć pod uwagę moc przyłączeniową. W tym przypadku suma mocy instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu prądu nie może być większa niż moc przyłączeniowa budynku. Dobry magazyn energii powinien posiadać ponadto odpowiednie zabezpieczenia i systemy monitorowania zapobiegające przeładowaniu urządzenia oraz cechować się wysoką żywotnością wyrażoną w liczbach cykli. Jeśli planowane jest w przyszłości rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej, warto wybrać magazyny prądu o modułowej budowie.