Zwiekszanie mocy przylaczeniowej Egsystem.pl

Zwiększenie mocy przyłączeniowej – sprawdź, co musisz wiedzieć

Mówiąc wprost, moc przyłączeniowa jest mocą, którą dysponujesz w instalacji elektrycznej. Oznacza to pełną moc, która powinna wystarczyć dla wszystkich działających w budynku sprzętów elektrycznych. Czasami jednak jest jej za mało. Wówczas trzeba wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Jak to zrobić, kiedy i za ile?

Spis treści:

  • Kiedy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej?
  • Ile kosztuje zmiana przyłącza elektrycznego?
  • Umowa o zmianę przyłącza elektrycznego

Kiedy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Dlaczego przyłącze elektryczne i jego właściwa moc są tak ważne? Przy zbyt małej mocy instalacja będzie wybijała korki. Będzie to oznaczało, że mocy w obwodzie jest zbyt mało, by udźwignąć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zwykle w domach zdarza się to:

  • W wyniku silnego obciążenia układu, np. po instalacji systemu klimatyzacji;
  • Po zakupie nowych, energochłonnych sprzętów elektronicznych;
  • Przez zwiększenie liczby domowników lub zmianę charakteru procesu zużycia prądu.
zwiekszenie-mocy-przylaczeniowejsprawdz-co-musisz-wiedziec

Kiedy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Dlaczego przyłącze elektryczne i jego właściwa moc są tak ważne? Przy zbyt małej mocy instalacja będzie wybijała korki. Będzie to oznaczało, że mocy w obwodzie jest zbyt mało, by udźwignąć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zwykle w domach zdarza się to:

  • W wyniku silnego obciążenia układu, np. po instalacji systemu klimatyzacji;
  • Po zakupie nowych, energochłonnych sprzętów elektronicznych;
  • Przez zwiększenie liczby domowników lub zmianę charakteru procesu zużycia prądu.

Ile kosztuje zmiana przyłącza elektrycznego?

Zmiany przyłącza elektrycznego i nowa umowa o zwiększenie mocy nie jest dodatkowo płatna. Zwiększenie mocy umownej, która mieściłaby się w granicach dotychczasowej mocy przyłączeniowej, nie powinno skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. Jedyna opłata wynikać będzie z iloczynu wartości zamówionej mocy, która zostanie pobrana ponad dotychczasową moc zgodną z taryfą operatora sieci. Przy czym taryfa ta jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wykonania nowych przyłączy do budynków niewłączonych w sieć elektryczną.

Umowa o zmianę przyłącza elektrycznego

W przypadku chęci zwiększenia mocy przyłączeniowej, rozwiązania są dwa. Jeśli problemem jest tylko tzw. moc umowna w ramach istniejącego przyłącza, wówczas należy zmienić tylko charakterystykę bezpieczników, a koszty pokryje operator.
Jeśli jednak to cała moc przyłączeniowa jest zbyt niska, wówczas należy przygotować się na większe zmiany w instalacji. Zasadniczo proces zmiany mocy jest identyczny, jak w przypadku przyłączenia nowego budynku do sieci. Wówczas należy złożyć odpowiedni dokument dostępny u operatora, a w rubryce ?cel? wpisać zmianę mocy.

Podsumowanie

Zwiększenie mocy przyłączeniowej może być kluczowe dla zapewnienia stabilnego i niezawodnego zasilania naszego budynku. Świadomość tego, kiedy i dlaczego należy podjąć kroki w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej, może pomóc uniknąć wielu problemów związanych z niestabilnością zasilania. Warto być zatem zorientowanym w tej kwestii i podejmować odpowiednie działania, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Potrzebujesz natychmiastowej pomocy w zwiększeniu mocy przyłączeniowej? – Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.