eg system

Uzgodnienia układu pomiarowego – przepisy

Uzgodnienia dotyczące układu pomiarowego z dostawcą energii elektrycznej są niezbędne nie tylko w momencie wykonywania przyłączenia elektrycznego nowego, świeżo wybudowanego budynku do sieci, ale także w momencie jej modernizacji. O czym należy pamiętać?

Modernizacja instalacji elektrycznej

Zwykle większość prac nad układem pomiarowym nie może być wykonywana przez osoby postronne. Tylko fachowiec ma prawo do regulowania działania w kwestii systemu instalacji elektrycznej. Samodzielna praca może być wykonywana jedynie w miejscach, które nie wymagają dostępu do układu pomiarowego zaplombowanego przez firmę dostarczającą prąd. W wyniku modernizacji czy przyłączenia wymagane są jednak odpowiednie dokumenty.

Uzgodnienia przyłączenia elektrycznego

Przyłączenia elektryczne mogą odbywać się w oparciu o:

  • sieć miejską, przeznaczoną da użytkowników indywidualnych,
  • sieć masową, przeznaczoną dla budynków o większej kubaturze i zapotrzebowaniu (sklepy, galerie handlowe, biurowce).

W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo do odbiorcy energii elektrycznej, który dokona przyłączenia w nawiązaniu do istniejącej w budynku i w obrębie posesji sieci elektrycznej zdolnej odbierać sygnały elektryczne.

Czego wymaga się przy uzgadnianiu układu pomiarowego

Najważniejsze w przypadku uzgadniania przyłączenia układu pomiarowego jest jego charakterystyka i specyfikacja techniczna. Obie powinny znaleźć się we wniosku o przyłączenie elektryczne nowego budynku. Wówczas także następuje uzgodnienie dotyczące sposobu funkcjonowania układu pomiarowego. Przede wszystkim liczy się dokładny schemat instalacji oraz specyfikacja techniczna konkretnych ujęć, dzięki którym wszystkie sprzęty podłączone w domu mogą funkcjonować prawidłowo.
W związku z ustaleniem sposobu działania układu pomiarowego, ustala się także sposób naliczania opłat, a więc taryfę u operatora energii elektrycznej.