Szynoprzewody i ich istotna rola w przemyśle - EG System

Szynoprzewody i ich istotna rola w przemyśle

Szynoprzewody pomimo wielu zalet z szerokim zastosowaniem oraz uniwersalnością na czele stanowią coraz większy powód do dyskusji ekspertów na temat ich rzeczywistej przydatności. Zdania są podzielone, a najczęstszą przyczynę sporu stanowi komfort oraz bezpieczeństwo ich stosowania. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy wady oraz zalety szyn prądowych z uwzględnieniem ich roli w przemyśle. Zapraszamy do lektury!

Historia szynoprzewodów sięga ponad 100 lat

Z biegiem dekad stały się one nieodłącznym elementem rynku elektroinstalacyjnego, jednak na skutek współczesnego pędu technologicznego i rozwiązań alternatywnych sens ich stosowania poddany jest licznym rozważaniom. Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za istotną rolą szyn prądowych w przemyśle jest komfort ich użytkowania ? innymi słowy zajmują one mniej miejsca niż okablowanie, a także są mniej awaryjne.

Ważnym walorem stosowania szynoprzewodów jest również zwiększona elastyczność

Stosowanie szynoprzewodów zamiast wspomnianych kabli umożliwia pominięcie rozdzielnic dystrybucyjnych , ponieważ wówczas ich rolę przejmują tzw. kasety odpływowe posiadające aparaturę zabezpieczeniową. Wspomniana elastyczność o owej formie wynika z funkcji dzięki którym możemy dostosować system do zmieniających się warunków oraz potrzeb w dziedzinie odbiorników. W praktyce wystarczy zwykłe przesunięcie kasety odpływowej, bądź jej dodanie ? rozciąganie dodatkowych kabli oraz ich łączenie z siecią jest w tym przypadku zbędne.

Szynoprzewody w przemyśle

Problemem może być natomiast montaż. Sprawnie działająca instalacja wymaga wiedzy praktycznej oraz doświadczenie na etapie procesu montowania. Warto dodać, że jest to również inwestycja bardziej kosztowna niż zastosowanie zwykłych przewodów. Dzięki wielu zaletom szynoprzewody poza pierwotnym zastosowaniem, czyli spoiwem łączącym transformatory z siecią elektroenergetyczną znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Główne rodzaje zastosowania to komunikacja miejska, budownictwo, zakłady produkcyjne oraz obiekty przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Istotna rola w przemyśle szyn prądowych to jedno, ale nie należy zapominać również o zastosowaniu prywatnym ? szyny prądowe coraz częściej goszczą w naszych domach ze względu na uniwersalne i praktyczne działanie.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.