Szynoprzewody a mosty szynowe ? jaka jest różnica? - EG System

Szynoprzewody a mosty szynowe – jaka jest różnica?

W zależności od tego, co chcesz połączyć i w jakim celu, możesz użyć szynoprzewodu albo mostu szynowego. Jakie są podstawowe różnice między nimi? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Czym są szynoprzewody?

Najprościej rzecz ujmując, szynoprzewody to sztywny przewód elektryczny. Ale żeby było precyzyjniej, to przyda się kilka dodatkowych informacji. Przewód elektryczny to element przewodzący prąd. Szynoprzewód służy do tego samego, jednakże ze względu na szczególne zastosowanie nie jest luźnym, giętkim drutem. Szyna prądowa ? jak kiedyś zwykło się nazywać ten element ? ma koło 3 metry długości i kilka centymetrów kwadratowych przekroju.

Dzięki jednolitej strukturze szynoprzewód pozwala zasilać urządzenia jedno- i trójfazowe za pomocą jednej linii. Idealnym przykładem do wyobrażenia sobie szynoprzewodu jest trzecia lub czwarta szyna, którą stosuje się głównie w liniach metra. Cały czas jest ona pod wysokim napięciem, dlatego też nie przyjęło się ich stosowanie w liniach naziemnych pociągów.

A czym są mosty szynowe?

Podczas gdy szynoprzewód to szczególny rodzaj przewodu, to most szynowy jest całym zespołem szyn. Taka wiązka szyn wyprowadzana jest z rozdzielni i służy do łączenia między sobą rozdzielnic lub transformatorów z rozdzielnicami.

Tu również sednem rozwiązania jest solidność tego rozwiązania. Mosty szynowe, podobnie jak szyny, to grube, mocne i sztywne połączenie między urządzeniami elektrycznymi.

Gdzie stosowane są szynoprzewody i mosty szynowe?

Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest jego stabilność. Dlatego znajduje ono swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne są rozwiązania ergonomiczne. Rozdzielnice obecne są w każdym centrum handlowym czy w dużych instytucjach publicznych, a szyny i mosty szynowe stanowią bezpieczne i trwałe połączenie między nimi, eliminując w ten sposób luźne przewody elektryczne plączące się wokół urządzeń i stanowiące niepotrzebne ryzyko.