Szynoprzewód jednofazowy czy trójfazowy - EG System

Szynoprzewód jednofazowy czy trójfazowy? Podpowiadamy!

Szynoprzewody oświetleniowe od wielu sezonów cieszą się popularnością i nic nie wskazuje na to, że miałyby zniknąć z branży. Wręcz przeciwnie ? z roku na rok zyskują coraz szersze grono sympatyków. Jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla przestrzeni publicznych ? głównie sklepów, dużych hal sportowych czy obiektów użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej pojawiają się także w domach. Ich ascetyczny design i możliwość zamontowania rozmaitych spotów sprawiają, że są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale też doskonałą ozdobą wnętrz.

Szynoprzewody jednofazowe i trójfazowe ? czym się różnią?

Mówiąc o szynoprzewodach oświetleniowych, warto pamiętać, że na rynku są dostępne warianty jednofazowe i trójfazowe. Jaka jest między nimi różnica? W pierwszych energia elektryczna biegnie wyłącznie między dwoma przewodami ? fazą oraz przewodem neutralnym. W praktyce oznacza to, że naciskając włącznik światła, uruchamia się wszystkie spoty w obrębie szynoprzewodu. W szynach oświetleniowych trójfazowych, jak sama nazwa wskazuje, występują trzy fazy i przewód zerowy. Dzięki temu istnieje możliwość zaprojektowania trzech różnych obwodów w szynoprzewodzie, a to z kolei pozwala każdy z nich kontrolować oddzielnie. W przypadku szynoprzewodów trójfazowych można więc uruchamiać tylko poszczególne spoty lub wszystkie jednocześnie. Zaletą tego typu przewodów oświetleniowych jest także łatwiejsza instalacja, ponieważ jest w nich więcej miejsca na ukrycie kabli. Ich oprawy są ponadto mocniejsze i bardziej stabilne. Warto pamiętać, że szynoprzewody trójfazowe dają też możliwość stworzenia jednego obwodu.

Gdzie sprawdzą się szynoprzewody jednofazowe, a w jakich pomieszczeniach lepiej wybrać modele trójfazowe?

Szynoprzewody jednofazowe czy trójfazowe ? które wybrać? To pytanie, które bardzo często zadają sobie właściciele przestrzeni publicznych czy domownicy. Odpowiedź jest prosta ? wszystko zależy od ich oczekiwań oraz funkcjonalności pomieszczenia. W dużych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się szynoprzewody trójfazowe. Dlaczego? Ponieważ dają możliwość dowolnego zarządzania oświetleniem. W ten sposób można wyeksponować poszczególne elementy wnętrza i oszczędzać energię elektryczną, kiedy nie ma potrzeby oświetlania całego pomieszczenia. Zasada ta dotyczy także dużych przestrzeni w budynkach mieszkalnych ? głównie salonów. Szynoprzewody trójfazowe są niezastąpione przy podziale przestrzeni na strefy. Z kolei w niewielkich domach wystarczające są jednofazowe szynoprzewody. Uruchamiane jednym naciśnięciem włącznika, znakomicie oświetlają każdy zakamarek pomieszczenia. Co ważne, świetnie się prezentują. Możliwość wyboru różnorodnych spotów sprawia, że doskonale wpisują się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza.

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich szynoprzewodów?

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.