Stacja trafo ? kupno czy wynajem? Co się bardziej opłaca? - EG System

Stacja trafo – kupno czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

W dawnych czasach posiadanie rzeczy, mimo że nie zawsze uzasadnione, było wręcz powodem do dumy. Dziś to się zmienia, również na rynku elektroenergetycznym, gdzie nierzadko ? ze względów czysto ekonomicznych ? wynajem stacji trafo jest strzałem w dziesiątkę. Czy lepszą decyzją jest wynajem stacji trafo czy też jej zakup? Odpowiedź jest prosta ? to zależy.

Do czego potrzebujesz stacji trafo?

To pierwsze pytanie, na jakie powinieneś odpowiedzieć. Ważne jest jednak jeszcze kilka kwestii. Czy stacja będzie Ci potrzebna tylko na określony czas (np. trwającą 12 miesięcy budowę)? Czy może będzie Ci potrzebna długoterminowo? Kolejne ważne pytanie ? jak szybko oczekujesz dostarczenia stacji trafo? Przemyśl to, bo ułatwi to podjęcie właściwej decyzji.

Stacja trafo – lepiej wynająć?

Jeżeli urządzenie będzie potrzebne krótkoterminowo i po maksymalnie kilku-kilkunastu miesiącach stanie się bezużyteczne to oczywiście wynajem będzie najlepszym wyborem. Można tu nawiązać do przykładu z samochodem. Jeśli będziesz jeździł nim tylko przez 3 miesiące w roku to czy naprawdę musisz je kupować? Jak się domyślasz wynajem będzie raczej lepszym rozwiązaniem.

Stacja trafo potrzebna od zaraz

Ważną kwestią jest dostępność. Wynajem stacji transformatorowej to często kwestia wymiany kilku maili i telefonów. Często takie urządzenia, z określoną specyfikacją, są dostępne od ręki. Dla porównania przeciętny czas dostarczenia stacji ?pod klucz? to ok. 3 miesięcy. Jeśli więc pilnie potrzebujesz stacji trafo ? przemyśl wynajem.

Stacja trafo – kiedy lepiej ją zakupić?

Oczywiście jeśli potrzebujesz stacji na stałe to wynajem raczej nie ma większego sensu. Kolejny ważny fakt to parametry. Jeśli nie w ofercie firmy zajmującej się wynajmem stacji transformatorowych nie ma urządzenia spełniającego Twoje wymagania to pozostaje Ci jedynie postawić na dedykowane rozwiązanie lub? Zweryfikować zasadność swoich wymagań. Może są zbyt wyśrubowane?

Stacja trafo – kupno czy wynajem?

Podsumowując nie da się odpowiedzieć wprost, ale można się trzymać kilku prostych zasad. Jeśli potrzebujesz stacji na określony czas, nie masz wyśrubowanych wymagań, a dostępność ?od ręki? jest dla Ciebie sporą zaletą ? bez wątpienia wynajem będzie dobrą decyzją. Jeśli jednak stacja trafo ma Ci służyć przez wiele lat, masz dosyć specyficzne wymagania, a jednocześnie możesz poczekać kilka-kilkanaście tygodni na jej dostarczenie ? zakup jest wart przemyślenia. A Ty, jakie masz zdanie na ten temat?