Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy – to musisz wiedzieć

Czasami zmiany w instalacji elektrycznej dotyczą na przykład rozdzielnicy elektrycznej. Wówczas należy wiedzieć, jak przebudowywać cały schemat oraz znać zasady rządzące sposobem modernizacji całej instalacji elektrycznej. Kiedy i w jaki sposób powinno się wykonywać prace z elektryką?

Sieć elektryczna – optymalizacja czy wymiana?

Dlaczego należy zastanowić się nad tym, jak skonstruowana jest sieć elektryczna w budynku? Bo choć w przepisach nie ma dokładnie wyznaczonego terminu, po którym należy przeprowadzić remont, to dbanie o odpowiedni stan techniczny jest tutaj kluczowe. Dlatego przy starym budownictwie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej wykonać remont nienadążającej za zmianami sieci wraz z rozdzielnicą czy też skupić się na jej przebudowie.

Optymalizacja sieci elektrycznej – czy to się opłaca?

Remont nie spełni wszystkich oczekiwań. Obecnie zupełnie inaczej podchodzi się bowiem do kwestii zapotrzebowania na energię oraz sposobów bezpieczeństwa. Rozdzielnice bardzo się zmieniły, w związku z czym remont byłby nie tyle kosztowny czy nieskuteczny, ile krótkotrwały. Kompleksowe rozwiązania trzeba jednak znajdować w przebudowie i modernizacji.

  • Remont daje możliwość wprowadzenia drobnych zmian i dopasowania instalacji do swoich potrzeb. Są one jednak krótkotrwałe. I mniej bezpieczne.
  • Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy to szansa na zmianę instalacji na nową, zgodną z nowymi zasadami oraz wiedzą naukową.

Modernizacja rozdzielnicy

Zatem należy przystąpić do przebudowy całej instalacji energetycznej, w tym także rozdzielnicy. Nowa lub zmodernizowana instalacja elektryczna musi być, w myśl nowych przepisów, wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. Trzeba dbać o to, by w obwodach występowały trzy przewody, by przewód ochronny oddzielić od neutralnego. Przewody o przekroju do 10 mm2 muszą być wykonane z miedzi. Dzięki takim zmianom przez wiele lat nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych prac elektrycznych.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.