Liniowa rozszerzalność cieplna a szynoprzewody kanapkowe

      Liniowa rozszerzalność to bardzo istotne zjawisko fizyczne towarzyszącym w projektowaniu szynoprzewodów. Zjawisko to polega na zmianie rozmiarów liniowych ciała pod wpływem zmiany temperatury. Producenci szynoprzewodów uwzględniają ten czynnik w konstrukcjach, ponieważ może on powodować odkształcenia w przewodniku, a nawet uszkodzenie. Aby obliczyć zmianę wydłużenia np. szyny aluminiowej wskutek zmiany temperatury, można skorzystać z następującego wzoru:

Ls1 = Ls0 [1+?(T1-T0)]

gdzie:
Ls1 ? długość szyny aluminiowej przy wzroście temperatury,
Ls0 ? długość szyny aluminiowej przy temperaturze początkowej,
? ? współczynnik rozszerzalności liniowej, dla AL można przyjąć:
? =23*10-6 1/K, dla CU ? =16*10-6 1/K,
T1 ? temperatura końcowa szyny [K],
T0 ? temperatura początkowa szyny [K].

EG System – dystrybutor szynoprzewodów firmy Pogliano

      Większość producentów musi stosować specjalne elementy kompensacyjne umieszczane co kilkanaście metrów. Są one kosztowne i zabierają często cenne miejsce w szynoprzewodzie. Inżynierowie firmy Pogliano, której jesteśmy dystrybutorem opracowali specjalne łączenie powodujące redukcję tego zjawiska na tzw. bloku łączeniowym, dzięki czemu klient oszczędza miejsce (np. na dodatkowy element dystrybucyjny) i pieniądze.

Rys. 1. Szynoprzewód dużej mocy EG-BX-E

To istotna zaleta naszych szynoprzewodów. Pozwala ona na bardziej ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni i łatwiejsze projektowanie. Więcej informacji może udzielić nasz Dział Techniczny.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.