instalacja elektryczna - EG System

Instalacja elektryczna – to powinieneś wiedzieć!

Mogłoby się wydawać, że prąd jest potrzebny jedynie do tego, aby oświetlić pomieszczenia i zasilić podstawowe sprzęty domowe ? pralkę, lodówkę czy czajnik. Tymczasem okazuje się, że brak energii elektrycznej oznacza coraz częściej brak klimatyzacji, ciepłej wody czy ogrzewania. W dwóch ostatnich przypadkach, nawet jeśli piece są zasilane innym rodzajem paliwa, to sterowniki odpowiedzialne do ich załączenia wymagają dopływu prądu. Z tego względu tak ważna jest skrupulatnie zaplanowana instalacja elektryczna w domu.

Instalacja elektryczna – pierwsze kroki

O elektrykę w domu warto zadbać już na etapie jego projektu oraz przy rozpoczęciu prac budowlanych. Pierwszym krokiem jest złożenie w zakładzie energetycznym wniosku o dostarczenie prądu. Należy w nim wskazać szacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną. Standardowo wynosi ono 14 kW. Wyższą wartość należy podać wtedy, kiedy prąd będzie służył do ogrzewania domu oraz do podgrzewania wody. Kolejnym krokiem jest przyłączenie energii do domu. Zakład energetyczny proponuje najczęściej kabel wpuszczany w ziemię, od którego następnie zostanie rozprowadzona domowa instalacja elektryczna. Budując dom, należy podpisać umowę o zainstalowanie licznika. Koszt zewnętrznego doprowadzenia prądu nie powinien przekroczyć kilku tysięcy złotych.

Instalacja elektryczna – schemat wykonany przez elektryka

Po przejściu wszelkich formalności z dostawcą prądu, można przystąpić do prac związanych z montażem instalacji. Schemat instalacji elektrycznej powinien być wykonany przez doświadczonego fachowca, który nie tylko będzie czuwał nad bezpieczeństwem, ale rozplanuje oszczególne jej elementy w taki sposób, aby nie nastręczały problemów w późniejszej eksploatacji. Na rysunku znajdzie się dokładne rozplanowanie poszczególnych przewodów, włączników oraz gniazd prądu. Dlaczego czytanie schematów elektrycznych może nastręczać trudności? Ponieważ są one tworzone w oparciu o rozmaite symbole, niezrozumiałe dla osób, które na co dzień nie są związane z branżą elektryczną.

Wewnętrzna instalacja elektryczna – najważniejsze elementy

Jednym z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej są przewody. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej warianty z żyłą miedzianą o średnicy przekroju 1,5 lub 2,5 mm. Wartość ta jest określona w projekcie w oparciu o szacowane obciążenia, jakim instalacja będzie podlegać w przyszłości. Kolejną ważną częścią instalacji elektrycznej są gniazda, pozwalające doprowadzić prąd do urządzeń elektrycznych. Jakie gniazda sprawdzą się w domowej instalacji? Przede wszystkim powinny być wyposażone w styk ochronny. Warto też pamiętać o odpowiedniej ilości gniazd. Szacuje się, że na każde 4-5 metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać jedno gniazdo wtyczkowe. W miejscach narażonych na działanie wody należy montować gniazda bryzgoszczelne. W parze z gniazdami idą włączniki gwarantujące szybkie przerwanie lub podłączenie obwodu.

Instalacja elektryczna w domu ? jaki koszt?

Koszt wykonania instalacji elektrycznej w domu może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Ważnym czynnikiem jest w tej kwestii jakość użytych materiałów oraz cennik elektryka. W ofercie wielu fachowców znajduje się zwykle cena za punkt elektryczny. Zliczając ilość wszystkich punktów w domu, można oszacować wstępne koszty, jakie pochłonie instalacja elektryczna. Dodatkowo należy uwzględnić kwotę za każdy punkt oświetleniowy oraz włączniki światła. W wielu domach do ceny tej dochodzi montaż gniazd komputerowych, zasilania awaryjnego czy wideotelefonu.

Instalacja elektryczna w domu jest elementem niezbędnym dla codziennego funkcjonowania. I chociaż wymaga dość dużych nakładów finansowych, nie można z niej zrezygnować. Warto postawić na sprawdzony osprzęt renomowanych firm i zatrudnić fachową firmę. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób można zadbać nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale także o rodzinny portfel. Solidna domowa instalacja elektryczna generuje o wiele mniejsze koszty eksploatacji i będzie pracować bezawaryjnie przez wiele lat.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EGSystem sp. z o.o. oraz spółki zależne w celu przesyłania informacji marketingowych na wskazany adres e-mail. W dowolnym momencie możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, ale nie wpłynie to na zgodność z prawem wszelkich przypadków przetwarzania danych, które miały miejsce przed wycofaniem zgody. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.