Instalacja elektryczna w obiektach handlowych – to musisz wiedzieć!

Instalacja elektryczna w obiektach handlowo-usługowych to zadanie wymagające w pełni profesjonalnego przygotowania i osprzętu. Zapewnienie kompleksowego wykonania wewnętrznych i zewnętrznych instalacji elektrycznych oraz oświetleniowych w obiektach wielkopowierzchniowych wiąże się też ze spełnieniem szeregu surowych warunków technicznych.

Poszczególne etapy instalacji elektrycznej w obiektach handlowych

Instalacja elektryczna w obiektach handlowych, jak również przemysłowych czy użyteczności publicznej, składa się z wielu etapów. Na każdym z nich ważne jest zachowanie wszelkich prawidłowości związanych z bezpieczeństwem wykonawcy oraz późniejszych użytkowników gotowych instalacji. Począwszy na przygotowaniu rozdzielnic średniego napięcia, poprzez stacje trafo, rozdzielnice niskiego napięcia, zewnętrzne instalacje elektroenergetyczne, a także instalacje siłowe i oświetleniowe, a w końcu dokonanie pomiarów kontrolno-odbiorczych i ostateczne uruchomienie instalacji. Nad każdym etapem czuwa szereg wykwalifikowanych specjalistów. Muszą oni mieć uprawnienia SEP, aby stosując wysokojakościowe materiały instalacyjne, zagwarantować długą żywotność i bezpieczeństwo.

Szynoprzewody ? sprawdzone rozwiązania w obiektach handlowych

W obiektach handlowych najlepiej sięgnąć po sprawdzone rozwiązania w postaci zespołów kablowych oraz instalacji z materiałów, które zapewnią ciągłość zasilania w każdych warunkach. Często wykorzystywane są systemy aluminiowe i bezhalogenowe. Dużą popularnością cieszą się szynoprzewody. To instalacje funkcjonalne, a przy tym zachowujące estetyczny wygląd, co jest szczególnie ważne w budynkach komercyjnych. Dopasowane do stylu obiektu, zapewniają dopływ energii elektrycznej do każdego odbiornika. Poza bezpieczeństwem gwarantują bezawaryjność i wysoką trwałość. Kolejną istotną zaletą szynoprzewodów jest modułowa konstrukcja, która pozwala na bezproblemowe wprowadzanie modyfikacji. Szybki montaż, w porównaniu do tradycyjnych instalacji, zapewnia z kolei mniejsza ilość przewodów elektrycznych oraz pominięcie promieni gięcia. Przewody elektryczne są ukryte w zamkniętej obudowie, dzięki czemu nie burzą spójności aranżacji obiektu handlowego.